Rozwiązania konstrukcyjne stanowią istotny czynnik wpływający na funkcję ochronną produktu oraz funkcję marketingową (oryginalność kształtu może stanowić o przewadze konkurencyjnej).

 

Opakowania klapowe

To najprostsze konstrukcyjnie pudła, do produkcji których nie trzeba wykorzystywać, często kosztownych wykrojników. Funkcja ochronna.

 

Opakowania fasonowe

To opakowania, których konstrukcja zostaje dopasowana do indywidualnych potrzeb Klienta i samego produktu. Do ich produkcji wykorzystuje się wykrojniki. Funkcja ochronna + funkcja marketingowa.

 

Opakowania do pizzy

Wykrojniki, którymi dysponuje firma PAKMAR pozwala na produkcję opakowań do PIZZY we wszystkich praktycznie jej rozmiarach (od 23 cm do 50 cm) popularnych w lokalach gastronomicznych

Opakowania kaszerowane

To opakowania zaawansowane konstrukcyjnie (fasonowe), których produkcja polega na naklejeniu (kaszerowaniu) arkuszy drukowanych w technice offsetowej na tekturę falistą (tektura 2-warstwowa lub 3-warstwowa) a następnie poddaniu operacji wykrawania.

 

Wyposażenie opakowań

Aby dodatkowo wzmocnić funkcję ochronną opakowań, stosuje się rozmaite przekładki, kratownice, wypełniacze, których zadaniem jest uszczelnienie przestrzeni, w której mogłoby dojść do uszkodzenia produktu podczas transportu.